Co to jest suplement diety?

Suplement diety to jako produkt, który jest złożony z substancji odżywczych i ma być uzupełnieniem normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji. Suplementy produkuje się w formach umożliwiających dawkowanie – w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie.

Właściwe stosowanie suplementów diety może przyczynić się do poprawy zdrowia całej populacji i zmniejszenia ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych. Suplementy nie mogą jednak zastępować prawidłowej diety. Uzupełniają tylko niedobory poszczególnych substancji. Celem stosowania suplementów nie jest leczenie chorób – powinni z nich korzystać przede wszystkim ludzie zdrowi. Ponieważ suplementy nie są lekami, można je kupić także w sklepie, nie wymagają recepty.

Na rynku dostępna jest ogromna ilość różnego rodzaju suplementów. Należy uważać, gdyż prawodawstwo polskie dopuszcza do rejestracji wielu produktów pod nazwą suplement – począwszy od substancji będących tak naprawdę lekami, a na substancjach niemających jakiegokolwiek działania skończywszy. Wciąż pojawiają się nowe produkty i ich reklamy. Co wybrać? Czego brakuje naszemu organizmowi? Czy możemy sami wybrać potrzebne substancje? Najlepiej zaufać fachowcom w tej dziedzinie. W Centrum Medycznym Ego, w trakcie konsultacji dietetycznej, otrzymasz informację na temat suplementacji. Na podstawie badań zostaną określone indywidualnie potrzeby Twojego organizmu. Na tej podstawie można opracować program suplementacji, jako uzupełnienie diety.

Dlaczego warto stosować suplementy diety na co dzień?

Współczesne wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują, że w wyniku przetwarzania i konserwowania żywności, uprzemysłowienia upraw, skażenia środowiska oraz złego odżywiania, nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania na ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Niedobory określonych składników odżywczych doprowadzają do powstawania chorób cywilizacyjnych jak nadwaga, otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroby reumatyczne i nowotwory. Co więcej, okazuje się, że nasze zapotrzebowanie na określone białka, tłuszcze, witaminy i minerały wciąż się zwiększa.

Przykładem może być Witamina C – aby zapobiegać klasycznym niedoborom witaminy C, wystarczy jej spożycie na poziomie 50-60mg /osobę /dobę. Tymczasem, jak się obecnie uważa, optymalne zapotrzebowanie na ten składnik waha się w granicach 500-1000 mg dziennie. To samo dotyczy innej popularnej witaminy antyoksydacyjnej – witaminy E. Dotychczas uważano, że podaż tego składnika w diecie powinna być na poziomie 8-10mg. Biorąc jednak pod uwagę wielorakie funkcje, jakie odgrywa witamina E w organizmie człowieka, mówi się o dawce w ilości 25-100mg na dobę. Takie dawki niestety trudno pozyskać z codziennego pożywienia.

Podobny problem dotyczy pełnowartościowego białka (aminokwasy proste i rozgałęzione) i dobrych tłuszczów (wolne nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz enzymów trawiennych czy dobrych bakteriami. Dlatego, aby zapobiec takiej sytuacji, uzupełnianie naszego codziennego pożywienia we wszystkie składniki odżywcze staje się koniecznością. Żywieniowcy i naukowcy na całym świecie zachęcają nas do poszukiwania tych cennych substancji pokarmowych w formie naturalnych suplementów diety, sugerując stosowanie odpowiednich norm i zasad opracowanych przez specjalistów. Badania nad oceną stanu odżywienia i sposobu żywienia prowadzone na całym świecie wskazują jednoznacznie na niezadowalające spożycie wielu mikroskładników pokarmowych oraz zwiększające się ryzyko wystąpienia ich niedoborów w organizmie. Potrzebna jest naturalna suplementacja!

Pomimo iż nie cierpimy już na klasyczne choroby wynikające z niedoboru składników odżywczych takich jak szkorbut, choroba beri-beri czy krzywica, to jednak coraz powszechniej borykamy się z tzw. utajonymi niedoborami witamin i minerałów, zwłaszcza w grupach zwiększonego ryzyka, do jakich należą dzieci i młodzież, kobiety w ciąży, matki karmiące czy ludzie w wieku podeszłym, cierpiący na różne choroby przewlekłe, zwłaszcza choroby reumatyczne, choroby serca i układu krążenia oraz przewodu pokarmowego, u których zmniejsza się przyswajalność składników pokarmowych zawartych w żywności. Do grupy zwiększonego ryzyka można zaliczyć także osoby przyjmujące stale i systematycznie różnego rodzaju leki, intensywnie pracujące na co dzień (ponad 10-12 godz.), sportowców wyczynowych i amatorów, ludzi aktywnych fizycznie, a szczególnie ludzi nadużywających alkohol, pijących duże ilości kawy czy palących dużo papierosów na co dzień.

Już dawno człowieka nauczył się, że sama ilość spożywanego pokarmu nie ma decydującego znaczenia dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Jakość spożywanych białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin i minerałów na bardziej decydujące znaczenie. Jeśli brakuje ich w codziennej żywności, musimy zacząć stosować suplementy diety, aby utrzymywać nasz organizm w zdrowiu oraz sprawności fizycznej i umysłowej przez całe życie. Prawidłowa suplementacja to także forma profilaktyki w zapobieganiu wielu chorób a szczególnie chorób cywilizacyjnych (miażdżyca, cukrzyca, nadwaga, otyłość, nadciśnienie i choroby serca) a szczególnie chorób nowotworowych co udowodniono już w wielu badaniach naukowych na całym świecie.

Czy suplementy można przedawkować?

Oczywiście, że tak. Każdy składnik pokarmowy czy lek przyjmowany w nadmiarze może mieć działanie niepożądane. To samo dotyczy suplementów diety, które w nadmiarze mogą wywoływać odmienne skutki od zalecanych.

Zdrowy rozsądek i stosowanie się do zaleceń dietetyka oraz producenta jest bardzo wskazane. Racjonalne dawki witamin, minerałów, ziół i roślin przyjmowane w postaci suplementu diety, nie są w stanie wywołać żadnych niepokojących zaburzeń, a na pewno pomogą wzbogacić wartość odżywczą naszej coraz uboższej diety.

Jak ocenić jakość suplementu?

Dobrej jakości suplement diety zawiera jasny i przejrzysty opis producenta z podaniem składu, dawki oraz procesu technologicznego użytego do wyprodukowania danego produktu. Słabej jakości produkty zawierają dużo materiałów reklamowych a niewiele informacji o składzie i jakości. Często też dawka substancji jest niewielka – skuteczność jest bardzo niska i wątpliwa.

TAJEMNICE SKUTECZNOŚCI DZIAŁANIA NATURALNEJ WITAMINY C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to witamina rozpuszczalna w wodzie. Jest ona składnikiem odżywczym niezbędnym dla prawidłowego przebiegu całego szeregu funkcji organicznych. Organizm człowieka nie potrafi jej syntetyzować, dlatego musi dostarczać ją z zewnątrz czyli z pożywieniem. Większość ludzi niestety nie otrzymuje dostatecznej ilości tej witaminy w codziennie spożywanych pokarmach.

Chcesz wiedzieć więcej na temat witaminy C? (czytaj więcej)

Witamina B12 – Energia dla mięśni i nerwów!

Podobnie, jak inne witaminy z grupy B, witamina B12 bierze udział w przemianie węglowodanowej, białkowej, tłuszczowej i w innych procesach metabolicznych. Wpływa na energetyczną przemianę materii, dzięki czemu zapewnia aktywność, ma wpływ na wzrost, pracę mięśni, ułatwia przemianę żelaza, tłuszczu oraz pobudza apetyt. Przede wszystkim zaś uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, a więc przeciwdziała niedokrwistości. Jest niezbędna do prawidłowej syntezy kwasów nukleinowych w komórkach, szczególnie szpiku kostnego, które wytwarzają komórki krwi.

Chcesz wiedzieć więcej na temat witaminy B12? (czytaj więcej)

WITAMINA B–15 Calcium Pangamate – Wzmocnij umysł i ciało!

Witamina B15, czyli Calcium Pangamate należy do witamin z grupy B, rozpuszczalnych w wodzie. Została ona wyizolowana w 1951 roku przez Ernesta Krebsa. Szeroko stosowana w lecznictwie od lat 60. w Rosji i krajach byłego ZSRR. W Polsce mało poznana, niedoceniana i rzadko polecana.

Chcesz wiedzieć więcej na temat witaminy B15? (czytaj więcej)