„Dieta garstkowa – 140 przepisów na zdrowie”
– dr n. med. Anna Lewitt

Książka zawiera 140 unikalnych przepisów (od śniadania do kolacji) podzielonych na 4 pory roku.

Przepisy są łatwe w przygotowaniu (od 15 do 30 minut), wykorzystują składniki dostępne w polskich sklepach.

Autorka poświęciła też sporo na przypomnienie zasad swojej Diety Garstkowej, która jest prawdopodobnie jedynym skutecznym programem dla wszystkich tych, którzy odchudzając się nie chcą rezygnować z przyjemności jedzenia. Bo dieta, jak pisze Autorka, to po prostu styl życia, który obejmuje zdrowe żywienie, ruch, pracę, odpoczynek i rozrywkę.

„Poradnik dr Anny Lewitt wnosi wiele nowego w kwestii zdrowego jedzenia. Owsianka według jej przepisu jest bezkonkurencyjna! Polecam.”
Tomasz Kammel

„Wspaniała kontynuacja książki „Jedzenie to leczenie”! W poradniku dr Lewitt nie znalazłam powielanych w kółko tych samych norm i zasad, lecz zupełnie świeże poglądy na zdrowy styl odżywiania. Proponowane dania są oryginalne i bardzo smaczne. Polecam!”
Grażyna Wolszczak

„Okazuje się, że osoba z nadwagą może być niedożywiona! Przepisy Dr Lewitt pokażą ci jak się żywic żeby się odżywić, a przy okazji zrzucić to i owo. Pozdrawiam życząc wytrwałości w jedzeniu sobie i Państwu.”
Edyta Jungowska

 

Opinia o monografii pt. „DIETA GARSTKOWA”
Autor: dr n. med. Anna Lewitt – Dziełak

W podtytule „140 przepisów na zdrowie” Autorka zawarła podstawowy cel monografii, jako poradnika przydatnego zarówno w gospodarstwach domowych jak i w żywieniu zbiorowym.

Opiniowana książka może być doskonałym uzupełnieniem do poprzedniej monografii Autorki pt. „Jedzenie to leczenie”. Może również służyć, jako odrębne opracowanie, dzięki informacjom zawartym we wstępie nt.: definicji tzw. „diety garstkowej”, podstawowych składników pokarmowych, białka, tłuszczy, węglowodanów, wody w metabolizmie oraz wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie.

Autorka zwraca uwagę Czytelnika na procesy technologiczne przygotowywania posiłków, ich wartości prozdrowotne i aspekty szkodliwe w gotowaniu, pieczeniu, smażeniu, duszeniu itd. Wybiórczo Autorka omawia pewne produkty, potrawy ze względu na walory odżywcze, prozdrowotne jak: ryby, jaja, nabiał, kefir, sery, kasze, płatki owsiane, pieczywo: „zdrowe łakocie”, preparaty z białek serwatki.

W kolejnych 4 rozdziałach wg. pór roku: wiosna, lato, jesień, zima, Autorka opisuje całotygodniowe jadłospisy składające się z 5 posiłków. Na uwagę zasługuje strona graficzno – kolorystyczna wraz z obliczeniem kaloryczności 1 porcji (całkowita energia oraz energia z białka, tłuszczy i węglowodanów) i zawartość błonnika w gramach.

We wstępie do jadłospisów sezonowych scharakteryzowana jest każda pora roku pod względem klimatycznym, wpływu na zachowania, stres, styl życia, sezonową dostępność produktów spożywczych, aktywność fizyczną itd.

Obie opiniowane monografie: „Jedzenie to leczenie” oraz „Dieta garstkowa” zasługują na uwagę zarówno Czytelnika mającego zawodowo kontakt z dietetyka jak i każdego …nieprzygotowanego. Pozwala na to zrozumiałe, napisane jasnym językiem, poparte rycinami wprowadzenie do praktycznego omówienia jadłospisów.

Wg Autorki zarówno czasochłonność przygotowania posiłków jak i koszty produktów są do zaakceptowania, zależnie oczywiście od różnych czynników.

Prof. dr hab. n. med. mgr psych
Jerzy Socha