Centrum Medyczne Treningu Osobistego i Dietetyki oferuje omówienie i interpretację wyników testów FoodProfil wykonywanych przez sieci laboratoriów ALAB.

Czy zdarzyło Ci się, że po jedzeniu odczuwasz dyskomfort, wzdęcia lub inne dolegliwości?

Być może dokuczają Ci inne objawy, które nie ustępują pomimo zdrowego trybu życia, stosowanej diety lub przyjmowanych środków farmakologicznych? Przyczyną może być nadwrażliwość pokarmowa na spożywane pokarmy, która jest reakcją wywołującą miejscowy lub ogólnoustrojowy, przewlekły stan zapalny organizmu.

Nadwrażliwość pokarmowa jest współcześnie bardzo powszechna. Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok. 45% populacji. Często mylona jest z alergią pokarmową, która występuje jedynie u 2% społeczeństwa, a jej objawy występują zazwyczaj natychmiast. Symptomy nietolerancji pokarmowej pojawiają się natomiast kilka godzin a nawet kilka dni po spożyciu nietolerowanego pokarmu i mogą się utrzymywać do kilku tygodni.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele dolegliwości, z jakimi zmagamy  się na co dzień, może być wynikiem nadwrażliwości pokarmowej.

Wśród nich są takie jak:

Objawy ze strony przewodu pokarmowego:

  • nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunka, kolka,
  • bóle brzucha, zespół jelita wrażliwego, zespół złego wchłaniania, zapalenie jelit

Objawy ze strony układu oddechowego:

  • przewlekły nieżyt nosa, astma, przewlekłe zapalenie zatok

Objawy dermatologiczne:

  • pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, trądzik, świąd, wypryski

Objawy ze strony układu ruchu:

  • bóle mięśni, bóle stawów

Objawy ze strony układu nerwowego:

  • migrena, bóle głowy innego typu, zaburzenia koncentracji, zmiany nastroju i zachowania, depresja, stany lękowe, pobudzenie lub zmęczenie, bezsenność

Inne objawy:

  • trudności z utrzymaniem masy ciała, cukrzyca typu II, ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi), choroby autoimmunologiczne. (RZS, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Hashimoto)

To jedynie początek tej listy. Powszechnie publikowane raporty z badań medycznych wskazują nawet na 75 problemów zdrowotnych, które mogą być ściśle związane z nadwrażliwością pokarmową. Często objawy nie są kojarzone ze spożytymi pokarmami, ponieważ przebieg reakcji jest zwykle opóźniony i przy dostarczeniu niewielkiej ilości antygenu pokarmowego bywa subtelny.
Ponadto przyczyną może być zarówno jeden składnik jak i kilka, składających się na spożywany posiłek.

Występowanie chociażby jednej z wymienionych dolegliwości powinno być impulsem do przeprowadzenia diagnostyki z zakresu nadwrażliwości pokarmowej. Identyfikację szkodliwych produktów, w celu ich wyeliminowania z diety, umożliwia test FoodProfil.

Firma Alab oferuje Państwu dostępne wyłącznie w  jej sieci laboratoriów (w tym w Laboratoriach Medycznych Bruss) kompleksowe testy FoodProfil weryfikujące reakcję na różne panele składników pokarmowych. Testy FoodProfil badają reakcje m.in. na: produkty mleczne, jaja, zboża glutenowe i bezglutenowe, warzywa, strączkowe, owoce, ryby, skorupiaki, mięsa, orzechy, frakcje białkowe (kazeina, laktoglobulina) i inne alergeny pokarmowe charakterystyczne dla produktów spożywczych (m.in. białka drożdży).

W ofercie dostępne są 3 rodzaje testów:

FoodProfil 45

FoodProfil 88

FoodProfil 280

Po raz pierwszy w Polsce diagnostyka nadwrażliwości pokarmowej  obejmuje specjalistyczne badanie podstawowe określające tzw. indeks dla reakcji IgG i IgG4, a następnie badanie rozszerzone we właściwej podklasie IgG/IgG4 (dotyczy paneliFoodProfil 88, FoodProfil 280).